Wydarzenie

Facebook Ikona szukania

Uroczystości 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego

40 lat temu górnicy z jastrzębskich kopalń wywalczyli Porozumienie Jastrzębskie. Było to wydarzenie które zmieniło losy nie tylko górników i ich rodzin, ale całej Polski. To wtedy jastrzębscy górnicy rozpoczęli trwający prawie dekadę marsz do Niepodległej Ojczyzny.

Historia i tradycja to filary górniczego stanu, dlatego Fundacja JSW przygotowała kampanię społeczno-edukacyjną „Obchody 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego – Śląski Ślad w 100-leciu Niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej”. Z dumą informujemy, iż Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda objął nasze wydarzenie Patronatem Narodowym w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

U podstaw górniczych sukcesów zawsze jest poczucie wspólnoty. Kopalnie tworzą ludzie, których łączy nie tylko praca, ale także wspólne wartości i idee. Jesteśmy wspólnotą, która nawet w dobie pandemii, przypominać będzie całej Polsce, że również tutaj, w jastrzębskich kopalniach, rodziła się Niepodległa Ojczyzna.

Najważniejsze uroczystości odbędą się 11 listopada. Święto Niepodległości wybraliśmy z pełną rozwagą, bo to dzień, w którym oddajemy hołd narodowym bohaterom, a do tego grona należą też górnicy jastrzębskich kopalń, którzy 40 lat temu mieli odwagę upomnieć się o godność i wolność dla nas wszystkich.  

11 listopada uroczystości rozpoczną się o godz. 900 wernisażem archiwalnych zdjęć dokumentujących Porozumienie Jastrzębskie. Ta niezwykła ekspozycja znajduje się w Jastrzębiu- Zdroju, na chodniku przy parkingu KWK „Zofiówka”, czterdzieści lat temu nazywanej „Manifest Lipcowy”. To miejsce to symbol, bo właśnie w tej kopalni podpisano Porozumienie Jastrzębskie. Ekspozycja składa się z 20 fotografii których autorem jest zanany fotoreporter Józef Żak. Na prezentowanych zdjęciach z precyzją dokumentalisty udało mu się uchwycić niezwykły klimat jaki towarzyszył tym historycznym wydarzeniom. Są one ukazane nie tylko z perspektywy górników, bohaterów tych wydarzeń, ale także miasta i jego mieszkańców.

To nie jedyny wernisaż jaki tego dnia będzie elementem rocznicowych uroczystości. O godz. 1000 w Kościele Parafii pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju otwarta zostanie wystawa fotografii zatytułowana „Zasłużony Kapelan Solidarności” poświęcona  Księdzu Prałatowi Bernardowi Czerneckiemu. Prezentowane fotografie ukazują postać wybitnego  człowieka, niezwykłego księdza i wielkiego patrioty, który wraca wspomnieniami do rodzinnego Kobióra, gdzie zaczęła się jego życiowa droga duszpasterza ludzi pracy.

Także w Kościele Parafii pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu- Zdroju rozpocznie się uroczysta Msza w intencji Ojczyzny. Msza koncelebrowana będzie pod przewodnictwem Ks. Prałata Bernarda Czerneckiego. Ten niezwykły duszpasterz był wieloletnim proboszczem „ kościoła na górce”, wzniesionego 40 lat temu przez jastrzębskich górników i ich rodziny. To w murach tej Świątyni górnicy Porozumienia Jastrzębskiego mogli zawsze liczyć na pomoc i wsparcie Kapelana Solidarności.

Obchody 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego  będą miały też artystyczny wymiar. Także w Kościele Parafii pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju o godz. 1600 rozpocznie się widowisko teatralno-muzyczne  „Heroizm Witolda Pileckiego.” W tej scenicznej formule chcemy podkreślić, iż patriotyzm ma niejeden wymiar, a droga do wolnej Ojczyzny wiedzie zarówno przez niezwykły heroizm Witolda Pileckiego jak i niezłomną postawę górników Porozumienia Jastrzębskiego i ich duszpasterza Ks. Prałata Bernarda Czerneckiego.

Koncert transmitowany będzie online na stronie akcji – www.PorozumienieJastrzebskie.pl.

Po zakończeniu koncertu Ks. Prałat Bernard Czernecki zostanie wyróżniony tytułem Honorowego Członka Stowarzyszenia „Jastrzębski Sport”. Wyróżnienie to zostało przyznane za krzewienie iście sportowych wartości takich jak upór, determinacja i wola walki w obronie strajkujących i represjonowanych  górników.

Akcja Fundacji JSW od początku spotkała się ze wsparciem mieszkańców regionu. Przedstawiciele lokalnych społeczności takich jak samorządowcy, władze gmin, stowarzyszenia, kluby czy placówki edukacyjne, od kilku tygodni własnymi inicjatywami wspierają naszą akcję, pomnażając grono tych, którzy pamiętają o górnikach bohaterach. Z takim wsparciem spotkała się też zaplanowana na wieczór akcja ambientu świetlnego. Wtedy nie tylko na budynkach JSW, ale też obiektach użyteczności publicznej, a nawet niektórych blokach mieszkalnych zapalą się światła w oknach, tworząc symboliczną 40-stkę.

Wierzymy, że ideały jakie przyświecały górnikom którzy 40 lat temu wywalczyli Porozumienie Jastrzębskie są nadal ważne dla nas wszystkich. Nie pozwólmy by czas zatarł pamięć o bezimiennych górnikach, którzy 40 lat temu zapisali najpiękniejszą kartę w historii Polski. 

Apelujemy: 11 listopada o godz. 2000 zapalcie świeczkę w oknie dołączając  do grona tych którzy pamiętają o górnikach bohaterach.

 

Inne aktualności

Komunikat dotyczący naborów wniosków

Od 1 lipca 2024 roku do odwołania Fundacja JSW wstrzymała przyjmowanie nowych wniosków dotyczących aplikowania o darowiznę ze środków Fundacji JSW.

„Rozwalić system”

W jastrzębskim „Carbonarium” odbyła się prezentacja filmu dokumentalnego pod tytułem „Rozwalić system”. Przedstawia historię podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. 44 lata temu górnicy dawnej kopalni Manifest Lipcowy – dzisiejszej Zofiówki - swoją determinacją zrobili…

Rowery dla uczniów klas mistrzostwa sportowego

Fundacja JSW dofinansowała zakup 10 rowerów sportowych do uprawiania kolarstwa uczniów klas mistrzostwa sportowego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Pawłowicach.

MATEMATYKA – fundament w wielu dziedzinach

W dzisiejszym społeczeństwie matematyka odgrywa coraz większą rolę. Stanowi fundament w wielu dziedzinach, takich jak technologia, inżynieria i finanse. Dzięki wsparciu Fundacji JSW, w jednej ze szkół udało się zrealizować nowatorski projekt.

PSIA SŁUŻBA – to wyzwanie i zaszczyt

ma trzy miesiące i już rozpoczęła intensywny trening przygotowujący do służby w elitarnej specjalistycznej grupie poszukiwawczo-ratowniczej PSP Jastrzębie-Zdrój. Wabi się Amper i jest suczką, owczarkiem belgijskim. Jej trenerem i opiekunem jest strażak ochotnik, Kamil…

Sztuczna Inteligencja pomaga kształcić przyszłych górników

Znajomość technicznego języka obcego to jedna z podstawowych kompetencji zawodowych przyszłych górników. Uczniowie z Pawłowic, lingwistyczne umiejętności rozwijają teraz w nowoczesnej pracowni językowej, którą wspiera sztuczna inteligencja.

Więcej aktualności