Stop HEJTOWI. Nie oczerniaj górnika!
W dobie pandemii COVID-19 z troski o swoje zdrowie i zdrowie bliskich, ze strachu o przyszłość, ludzie zaczęli szukać kozła ofiarnego. Kogoś, na kogo będą mogli wylać swoje żale, obarczyć całą odpowiedzialnością za sytuację i wyładować swój gniew. Tę rolę społeczeństwo przypisało mieszkańcom województwa śląskiego, a zwłaszcza górnikom i ich rodzinom. Praca w kopalni to jeden z tych zawodów, w których nie można pracować z domu. Fala negatywnych emocji i brak chęci podjęcia jakiejkolwiek próby zrozumienia ich sytuacji zamieniła się w masowy hejt. Górnicy są oczerniani w Internecie i mediach, a ostatnio nawet w ich własnym, realnym sąsiedztwie.
Chcieliśmy to zmienić. Zwiększyć świadomość o pracy w kopalni w czasie pandemii, dać ludziom szansę wczucia się w rolę górników i jak najszybciej zatrzymać falę hejtu, którego doświadczają codziennie pracownicy kopalń, ich rodziny i dzieci. Uwazamy, że w tak trudnych czasach powinniśmy wspierać się nawzajem, a wszystkie negatywne emocje zamienić w energię, która pozwoli nam jak najszybciej wrócić do normalności.
Dlatego postanowiliśmy ruszyć z kampanią „STOP HEJTOWI! Nie oczerniaj górnika”, której głównym zadaniem była zmiana postaw społeczeństwa wobec mieszkańców Górnego Śląska, a w szczególności górników. Do akcji przyłączyli się ludzie ze świata sportu, filmu, telewizji i muzyki, którzy są związani z regionem i środowiskiem górniczym, w tym m.in. prezenter radiowy i telewizyjny Mariusz Kałamaga, Justyna Święty – Ersetic, mistrzyni Europy w biegu na 400 m, aktorka Sonia Bohosiewicz, członkowie kabaretów Kabaret Młodych Panów i Łowcy.B, zespół Feel wraz z liderem Piotrem Kupichą, trio muzyczne Frele oraz reprezentant Polski w piłce nożnej, rodowity jastrzębianin, który stał się twarzą kampanii – Kamil Glik.
Więcej o akcji na stronie: https://nieoczerniaj.pl/
Obchody 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego – Śląski ślad w 100-leciu Niepodległej Rzeczypospolitej Polski
W 1980 roku górnicy z jastrzębskich kopalń sięgnęli po to, co niemożliwe. Przyjechali tu z całej Polski. Przybyli z nadzieją na lepszą przyszłość i nigdy tej nadziei nie pozwolili sobie odebrać. To ona popchnęła ich do pierwszych strajków w 1978 roku. To dzięki niej w podpisanym 3 września 1980 roku Porozumieniu Jastrzębskim zagwarantowano lepszy byt dla wszystkich, nie tylko górniczych rodzin. Wtedy jastrzębscy górnicy rozpoczęli trwający prawie dekadę marsz ku wolnej Ojczyźnie.
U podstaw górniczych sukcesów zawsze jest poczucie wspólnoty. Kopalnie tworzą ludzie, których łączy nie tylko praca, ale wspólne wartości i idee. Przynależność do górniczej rodziny zobowiązuje, przede wszystkim do kultywowania pamięci o dokonaniach poprzednich pokoleń. Jesteśmy wspólnotą, która nawet w dobie pandemii, przypominać będzie całej Polsce o tym, że także w jastrzębskich kopalniach rodziła się Niepodległa Ojczyzna. Jesteśmy to winni wszystkim górnikom, których nazwiska, czas zatarł już na kartach historii Polski. Stąd pomysł na projekt "Obchody 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego – Śląski ślad w 100-leciu Niepodległej Rzeczypospolitej Polski", nad którym patronat honorowy objął Prezydent RP Andrzej Duda. Patronat ten ustanowiony został nad projektami, które wpisują się w obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości i służą godnemu upamiętnieniu oraz upowszechnieniu patriotycznych postaw, dokonań i aspiracji Polaków.
Postanowiliśmy, że 11 listopada to doskonała okazja do upamiętnienia wszystkich bohaterów - także tych z jastrzebskich kopalń. Dlatego Fundacja JSW przygotowała bogaty program uroczystości, który także w czasie pandemii dał możliwość oddania hołdu górnikom oraz wspólnego świętowania Niepodległości i Wolności.
Wernisaż wystawy zdjęć archiwalnych
Inauguracja rocznicowych wydarzeń przygotowana została w miejscu, w którym rozpoczęła się historia jastrzębskich górników. Kopalnia „Zofiówka” wtedy „ Manifest Lipcowy” była zakładem w którym zawarto Porozumienie Jastrzębskie. Tam odbyła się inauguracja wystawy archiwalnych fotografii, dokumentujących wydarzenia Porozumienia Jastrzębskiego. Wystawa stanęła właśnie w tym miejscu, aby każdy mógł przyjrzeć się tym historycznym chwilom zatrzymanym w czasie, dzięki fotografiom Józefa Żaka. Wystawa wyruszyła później w trasę po innych kopalniach JSW S.A.
Wernisaż wystawy „Zasłużony kapelan Solidarności”
To nie była jedyna wystawa fotografii jaka tego dnia była elementem rocznicowych uroczystości. W Kościele Parafii pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu- Zdroju odbył się wernisaż zatytułowany „Zasłużony Kapelan Solidarności” poświęcony Ks. Prałatowi Bernardowi Czerneckiemu. Prezentowane zdjęcia ukazują postać wybitnego człowieka , niezwykłego kapelana i gorącego patrioty, który wraca wspomnieniami do rodzinnego Kobióra, gdzie zaczęła się jego życiowa droga kapelana ludzi pracy.
Uroczysta Msza w intencji Ojczyzny
Także w Kościele pod wezwaniem NMP Matki kościoła odprawiona został Msza za Ojczyznę, która koncelebrowana była pod przewodnictwem Ks. Prałata. Ten niezwykły duszpasterz był budowniczym i wieloletnim proboszczem kościoła „na górce”. Wzniesionego 40 lat temu przez jastrzębskich górników i ich rodziny, wbrew ówczesnym komunistycznym władzom. W murach tej Świątyni górnicy Porozumienia Jastrzębskiego i ich następcy zawsze mogli liczyć na pomoc i wsparcie Kapelana Solidarności, duszpasterza i niezwykłego człowieka.
Spektakl teatralno-muzyczny „Heroizm Witolda Pileckiego” oraz koncert dla uczczenia księdza prałata Bernarda Czerneckiego
Obchody 40-lecia Porozumienia jastrzębskiego miały również artystyczny wymiar. Był nim koncert zatytułowany „ Heroizm Witolda Pileckiego”, który także odbył się w kościele „na górce”.
Tą artystyczną formułą podkreślono, iż patriotyzm ma nie jeden wymiar, a do Niepodległej Ojczyzny prowadzi nas zarówno heroizm Witolda Pileckiego , jak i niezłomna postawa górników Porozumienia Jastrzębskiego i ich duszpasterza Ks. Prałata Bernarda Czerneckiego. Druga część koncertu poświęcona była życiu Ks. Prałata, o którym artyści napisali, że życiorys księdza jest doskonałym scenariuszem filmowym. Tego wieczoru czekała go jeszcze jedna niespodzianka. Podziękowania od środowiska jastrzębskich sympatyków sportu i hołd oddany przed budynkiem kościoła, bohaterskim górnikom i ich duchowemu przywódcy.
Ambient świetlny – symboliczna 40 wyświetlona na budynkach
Rocznicowe wydarzenia miały zróżnicowany charakter. Jednym z niecodziennych elementów był ambient świetlny. Wieczorem na kilkudziesięciu budynkach od Dąbrowy Górniczej po Jastrzębie- Zdrój rozświetlone okna ułożone zostały w symboliczną 40-kę. Tym działaniem przynajmniej na chwilę udało się rozświetlić półmrok jaki zapanował w pandemicznej rzeczywistości.
Zapalenie świec ku pamięci bezimiennych bohaterów walczących o wolność
Ale to nie jedyne światło, które zapłonęło ku pamięci wydarzeń z 1980 roku. Tysiące świeczek w oknach, które tego dnia rozświetliły wieczór, były dowodem pamięci o górnikach bohaterach którzy wtedy rozpoczęli marsz do Wolnej Ojczyzny. Świeczkę można było również zapalić wirtualnie na stronie akcji www.porozumieniejastrzebskie.pl do tej pory zapalono tam ponad 4 tys. świeczek.
Zaangażowanie straży pożarnych oddającym hołd bezimiennym bohaterom
Także strażacy, zarówno z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i zawodowcy zaangażowali się w akcję. Strażacy ochotnicy z Powiatu Rybnickiego w niedzielę 8 listopada punktualnie w samo południe uruchomili sygnały dźwiękowe i świetlne wozów bojowych które wyjechały przed remizy Ochotniczych Straży Pożarnych. W ten sposób strażacy zamanifestowali swoje wsparcie dla kampanii.
Z kolei w Dzień Niepodległości strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i jednostek Państwowej Straży Pożarnej około godz. 20 wyprowadzili przed remizy wozy bojowe i włączyli sygnały alarmowe zarówno świetlne jak i dźwiękowe. Na naszej stronie transmitowaliśmy na żywo uroczystość jaką przygotowali strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Jastrzębiu- Zdroju. W jej finale jeden ze strażaków, w koszu ratowniczej drabiny, wzniósł symbolicznie zapalaną pochodnie nad miasto.
Kampania społeczno-edukacyjna Porozumienie Jastrzębskie Lubię To! Zaangażowanie pracowników Grupy Kapitałowej JSW SA, włodarzy miast i gmin górniczych z terenu działalności Fundacji JSW, klubów sportowych i społeczności lokalnych.
Działania mające na celu uczczenie 40. Rocznicy Porozumienia Jastrzębskiego to nie tylko obchody Święta Niepodległości. Działania Fundacji JSW rozpoczęły się dużo wcześniej za pomocą kampanii społeczno-edukacyjnej „Porozumienie Jastrzębskie - Lubię To!”, w którą zaangażowało się wiele miast i gmin górniczych z terenu działalności Fundacji JSW, ale również klubów sportowych, społeczności lokalnych, szkół, przedszkoli oraz pracowników Grupy Kapitałowej JSW SA.
Mieszkańcy regionu zaangażowali się w liczne działania. Przede wszystkim do miast i gmin wyruszyły ramki z logo i hasłem akcji, w których można było zrobić sobie zdjęcie, aby uczcić pamięć o wydarzeniach sprzed 40 lat. Ogromna ilość takich zdjęć pojawiła się w mediach społecznościowych. Wiele instytucji, klubów i stowarzyszeń wyszło z własną inicjatywą i organizowane były liczne wydarzenia. Między innymi Klub Hokejowy JKH GKS Jastrzębie zorganizował rewelacyjne wydarzenie w które zaangażowano 40 hokeistów: 20 seniorów i 20 zawodników z Akademii JKH. Hokeiści ułożeni na tafli lodowiska w symboliczną 40-stkę, naprzemiennie senior z dzieckiem, podawali krążek kolejnej osobie. Krążek zmienił właściciela w sumie 40 razy. Z całej akcji powstał film, który można obejrzeć na kanałach mediów społecznościach klubu. Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Świerklanach zorganizował bieg podczas którego 40 osób przebiegło 40 kilometrów. Laszka Hawks czyli szkółka hokejowa dla dzieci z Jastrzębia-Zdroju w ramach obchodów 40. rocznicy Porozumienia Jastrzębskiego nakręciła film, podczas którego 40 zawodników wykonało 40 okrążeń wokół lodowiska. W Szkole Podstawowej nr 4 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się Żywa Lekcja Historii w której uczestniczyli uczniowie klas ósmych. Gośćmi byli p. Alojzy Pietrzyk oraz p. Andrzej Wołoszyn - członkowie Pamięci Jastrzębskiej. Dzieciaki z Publicznego Przedszkola nr 26 w Jastrzębiu-Zdroju zjechały z nowej zjeżdżalni symbolicznie 40 razy. Przy okazji świetnej zabawy nakręcono film, aby upamiętnić to wydarzenie. A to tylko jedne z wielu takich akcji.
Akcje oddawania krwi i osocza
Częścią obchodów były również akcje oddawania krwi i osocza. 600 dawców, 190 litrów krwi i 56 litrów osocza – to wynik dwudniowej barbórkowej akcji zorganizowanej wspólnie przez JSW oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu w ramach Obchodów 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego. Również akcja Harcerskiego Klubu Honorowych Krwiodawców „HARCGUIS” Kropla Krwi dla Niepodległej, objęta została patronatem Fundacji JSW w ramach obchodów 40. rocznicy Porozumienia Jastrzębskiego.
Sonda uliczna i audycje w Radio90
Przez tydzień między godziną 13.00 a 17.00 na antenie Radia90 zarówno mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju jak i wybrani eksperci wypowiadali się na temat Porozumienia Jastrzębskiego, jego historii oraz wpływu na nasze dzisiejsze życie. W programie popołudniowym na antenie Radia 90 wyemitowano dwa wejścia dziennie, poświęcone najważniejszym zagadnieniom związanym z Porozumieniami. Kampania na portalu radio90.pl rozpoczęła się 02.11. i trwała do 13.11. W tym czasie opublikowano 11 artykułów na portalu oraz Zarejestrowało 289 120 odsłon portalu.
Wykonanie tablicy pamiątkowej poświęconej górnikom tragicznie zmarłym na stanowiskach pracy, umieszczonej na KWK „Knurów-Szczygłowice” Ruch „Knurów” oraz projekt pamiątkowego muralu na KWK „Borynia-Zofiówka” Ruch „Zofiówka”
Wykonana została tablica pamiątkowa poświęcona górnikom tragicznie zmarłym na stanowiskach pracy, umieszczona na KWK „Knurów-Szczygłowice” Ruch „Knurów”.
Podjęte zostały również kroki w celu renowacji tablicy pamiątkowej poświęconej wydarzeniom Grudnia 1981 na KWK Manifest Lipcowy - obecnie KWK „Borynia-Zofiówka” Ruch „Zofiówka”. Trwają prace nad projektem ściany elewacji.
Wernisaż wystawy „Utrzymać Oddech”
19 grudnia odbył się również wernisaż wystawy „Utrzymać Oddech” – czyli zdjęć autorstwa członków Klubu Fotograficznego Niezależni – Macieja Kanika, Anety Czarnockiej-Kanik, oraz Michała Kaczorka. Zdjęcia przedstawiają walkę zakładów górniczych z niewidocznym wrogiem – pandemią. Tą wystawą udowodniono, że górnicza wspólnota nie utraciła ducha walki z przeciwnościami, którego zapoczątkowali bezimienni bohaterowie wydarzeń z 1980 roku.
Kapsuła Czasu
W Jastrzębskich Zakładach Remontowych powstała również kapsuła czasu. Każdy z mieszkańców i osób zainteresowanych pozostawieniem swojego śladu wolności dla przyszłych pokoleń będzie mógł umieścić w kapsule czasu swoją historię. Celem powstania kapsuły jest ocalenie od zapomnienia istoty Porozumienia Jastrzębskiego. Finalnie kapsuła zostanie umieszczona w miejscu zmodernizowanego Pomnika Porozumienia Jastrzębskiego.
Oczyszczacze powietrza dla przedszkoli i żłobków
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, decyzją Zarządu Fundacji JSW postanowiliśmy zainicjować akcję „Czyste Powietrze dla Przedszkoli”, w ramach której zakupiliśmy 100 oczyszczaczy powietrza dla publicznych placówek przedszkolnych i żłobków z terenów wsparcia Fundacji JSW. Przeznaczyliśmy na to prawie 50 tysięcy złotych!
Dnia 1 października 2020 r. o godzinie 9.30 na Hali Widowiskowo-Sportowej w Jastrzębiu-Zdroju odbyło się uroczyste przekazanie oczyszczaczy powietrza ufundowanych przez Fundację JSW na ręce dyrektorów przedszkoli i żłobków z terenów wsparcia Fundacji JSW.
W czasie spotkania głos zabrał prezes fundacji - Artur Dyczko. Mówił o tym, jak ważne dla Fundacji są dzieci, ich rozwój i zdrowie. Nie jest to przecież pierwsza nasza inwestycja w najmłodsze pokolenia - wsłuchując się w potrzeby szkół i przedszkoli ufundowaliśmy już m.in. pracownie językowe, informatyczne, nowoczesny sprzęt do nauki oraz place zabaw dla przedszkoli. Dla Fundacji jest to inwestycja w przyszłość.
W spotkaniu wzięła udział grupa wesołych przedszkolaków z Przedszkola nr 20 z Jastrzębia-Zdroju, dzieci stworzyły piękne prace plastyczne o tematyce ekologicznej, jednak największym zainteresowaniem maluchów cieszyły się bańki mydlane ze specjalnej maszyny.
Dyrektorzy przedszkoli zgodnie potwierdzili, że w naszym regionie zapotrzebowanie na oczyszczacze powietrza jest realną potrzebą placówek przedszkolnych. To nie tylko kwestia dbania o zdrowie dzieci, ale również o budowanie ich świadomości w zakresie dbania o środowisko od wczesnych lat. - Na Jastrzębską Spółkę Weglową zawsze można liczyć, mogę ją porównać do dobrego anioła, który spełnia nasze marzenia - powiedziała Ewa Radomska-Mura, dyrektor przedszkola nr 26 w Jastrzębiu-Zdroju.
W ramach projektu ogłosiliśmy również konkurs "Czyste powietrze w naszym przedszkolu", w którym udział wzięło 28 przedszkoli i żłobków - otrzymaliśmy zgłoszenia w formie filmów, zdjęć i prezentacji multimedialnych. Po burzliwych obradach Zarząd Fundacji JSW wyłonił zwycięzców:
Miejsce I i 5 oczyszczaczy powietrza otrzymało:
Publiczne Przedszkole nr 2 w Knurowie
Miejsce II i 4 oczyszczacze powietrza otrzymało:
Publiczne Przedszkole nr 10 w Czerwionce-Leszczyny
Miejsce III i 3 oczyszczacze powietrza otrzymało:
Publiczne Przedszkole nr 20 w Jastrzębiu-Zdroju.
Ponieważ wszystkie nadesłane prace zaskoczyły nas pomysłowością i kosztowały uczestników konkursu mnóstwo wysiłku, postanowiliśmy, że wszystkie pozostałe 25 prac zasłużyło na wyróznienie! Stąd decyzja Zarządu Fundacji JSW, że każda placówka biorąca udział w konkursie otrzymałą 1 oczyszczacz powietrza!
Mamy nadzieję, że sezon grzewczy nie będzie już straszny przedszkolakom w regionie działania Fundacji JSW!
"Profilaktyka raka prostaty dla Pracowników JSW SA"
Od stycznia 2020 Fundacja JSW przystąpiła do realizacji swego prozdrowotnego projektu pod nazwą „Profilaktyka i wczesne wykrywanie raka prostaty dla Pracowników JSW SA powyżej 50 roku życia” - badania finansowane przez Fundację JSW, który z jednej strony wychodzi naprzeciw potrzebie podnoszenia świadomości zagrożeń, z drugiej zaś kładzie nacisk na dbałość o stan zdrowia w kontekście niebagatelnego problemu, jakim są choroby prostaty.
Program gwarantuje nieodpłatne wykonanie badania krwi na oznaczenie markeru PSA w jednejz czterech przychodni (NZOZ „Zdrowie” Pniówek, Gminny Ośrodek Zdrowia w Ornontowicach, „MEDIPOZ” Sp. z o.o. Czerwionka-Leszczyny, Przychodnia Bracka Knurów) oraz wywiad, badanie USG i badanie lekarskie wykonane w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.
Talony uprawniające do wykonania badania krwi i badania urologicznego można odbieraćw sekcjach socjalnych KWK „Pniówek”, KWK „Budryk” i KWK „Knurów – Szczygłowice”.
Akcja czasowo zawieszona ze względu na pandemię koronawirusa.
146 sztuk sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych
3 grudnia 2020 r. dzięki współpracy Fundacji JSW i JSW IT Systems 10 placówek oświatowych otrzymało w sumie 146 sztuk sprzętu komputerowego! Sprzęt otrzymały:
- I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Jastrzębiu-Zdroju
- Szkoła Podstawowa nr 4 im. Gustawa Morcinka w Radlinie
- Warsztaty Terapii Zajęciowej w Jastrzębiu-Zdroju
- Stowarzyszenie Edukacja dla Rozwoju w Jastrzębiu-Zdroju
- JKS SMS Jastrzębie w Jastrzębiu-Zdroju
- Parafia Wniebowzięcia NMP w Radlinie
- Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny "Przystań i Ostoja” w Pszczynie
- Szkoła Podstawowa nr 6 im. Janusza Korczaka w Jastrzębiu-Zdroju
- Szkoła Podstawowa nr 20 im Henryka Jordana w Jastrzębiu-Zdroju
- Szkoła Podstawowa nr 15 Rybnik - Kuźnia
Z komputerów będą korzystały dzieci, młodzież, nauczyciele i seniorzy. Jak zgodnie twierdzili przedstawiciele obdarowanych placówek to wsparcie szczególnie cenne w czasie pandemii, kiedy bardzo duża część naszego życia, a przede wszystkim nauki, przeniosła się do internetu.
Akcja edukacyjna w przedszkolach regionu
Ponad tysiąc dzieci z 10 przedszkoli w regionie, tyle samo prezentów, wspólne opowieści o górnikach i górnictwie.
W ramach akcji JSW Dzieciom, przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Fundacji JSW odwiedzili przedszkola w regionie, opowiadając o górnictwie, a przy okazji rozdając najmłodszym prezenty oraz pomoce dydaktyczne. Okazji było kilka – Barbórka, Mikołaj, Święta Bożego Narodzenia. Odwiedziny uświetniły występy artystyczne dzieci dotyczące święta Górników. Odwiedzono przedszkola w Mszanie, Rybniku, Zebrzydowicach, Jastrzębiu-Zdroju, Pawłowicach, Golasowicach, Krzyżowicach, Ornontowicach, Świerklanach oraz Knurowie.
Mobilna Ambasad Laudato Si'
Jedną z pierwszych inicjatyw powziętych przez Fundację JSW był projekt Mobilna Ambasada Laudato Si’ organizowany przy współpracy z Caritas Polska oraz Jastrzębską Spółką Węglową S.A.
Fundacja realizuje wyznaczone cele statutowe miedzy innymi organizując lub wspierając inicjatywy na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu oraz prowadzenia lub wspierania kampanii prospołecznych. Dlatego objazd Mobilnej Ambasady Laudato Si’ po naszym regionie przyczynił się do promowania proekologicznych działań całej Grupy Kapitałowej JSW
Po uroczystej inauguracji Mobina Ambasada wyruszyła w trasę po regionie, uwzględniając w szczególności gminy, na których zakłady Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej prowadzą działalność. Elektrycznym busem wraz z przedstawicielami Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Fundacji JSW podróżował przedstawiciel Caritas Polska, odbywając kilkadziesiąt spotkań z lokalnymi społecznościami, nawołując do „ekologicznego przebudzenia” w ramach pojęć ekologii integralnej, czyli tematów poruszających zagadnienia dbania o wodę, powietrze, odpady i filozofię no waste food. W trakcie spotkań podkreślano możliwości rozpoczęcia inicjatyw związanych z utworzeniem Fundacji JSW, której nadrzędnym celem jest wsparcie lokalnych społeczności z terenów szczególnie narażonych na uciążliwość zakładów Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Na terenie działalności Fundacji JSW, znajdują się 42 parafie. Mobilnej Ambasadzie Laudato Si’ udało się odwiedzić 34 miejsca. Ekologiczna inicjatywa dotarła do następujących dekanatów województwa śląskiego: Pawłowice, Jastrzębie-Zdrój, Jastrzębie-Górne, Knurów, Orzesze oraz Suszec. Mobilna Ambasada Laudato Si’ dodatkowo zaznaczyła swoją obecność także podczas: Wielkiego Pikniku JSW, Marszu dla Życia i Rodziny w Jastrzębiu-Zdroju oraz Dniach Knurowa.
Biorąc pod uwagę fakt, iż inicjatywa uzyskała szerokie grono odbiorców, szacowany na ok 10.000 uczestników, w znaczny sposób przekłada się to na rozpoznawalność projektu pn. Mobilna Ambasada Laudato Si’, a co za tym idzie na rozpowszechnienie wśród lokalnej społeczności informacji o powołaniu przez Jastrzębską Spółkę Węglową S.A. Fundacji JSW.
Konkursu Studencki na opracowanie koncepcji projektowych
Organizatorem konkursu na opracowanie koncepcji projektowych pt.: „ZAGOSPODAROWANIE TERENU WRAZ Z OKREŚLENIEM PROGRAMU FUNKCJONALNO-PRZESTRZENNEGO DLA NIECZYNNEGO ZWAŁOWISKA SKAŁY PŁONNEJ PO BYŁEJ KWK MOSZCZENICA W JASTRZĘBIU-ZDROJU Z PRZEZNACZENIEM NA TERENY REKREACYJNO-WYPOCZYNKOWE” była Katedra Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Konkurs był prowadzony w ramach przedmiotu: „Projektowanie Urbanistyczne”.
Celem było wyłonienie najlepszych propozycji projektowych dla wskazanej lokalizacji z uwzględnieniem czynników społeczno-gospodarczych i ochrony środowiska, jak również uzyskanie materiałów będących podstawą do dyskusji oraz dalszych prac projektowych, a także wskazanie władzom oraz społeczności lokalnej potencjalnych kierunków przekształceń tej części miasta.
Sąd Konkursowy wybrał 4 najlepsze prace konkursowe:
- I miejsce i 1500zł otrzymała Magdalena Borowiecka
- II miejsce i i 1100 zł otrzymała Sandra Chodura
- III miejsce i 600 złotych otrzymał Kacper Śpiewak
- IV miejsce i 400 zł otrzymała Aleksandra Nowak
Gratulujemy zwycięzcom!
Wsparcie dla szpitali i placówek medycznych w zwalczaniu medycznych skutków pandemii COVID-19
Jak wszyscy wiemy rok 2020 był ogromnym wyzwaniem dla polskiej służby zdrowia, która stanęła do walki z zagrażającą nam pandemią wirusa COVID-19. W obliczu groźby pandemii postanowiliśmy wesprzeć szpitale i placówki medyczne w działaniach na rzecz zwalczania medycznych skutków pandemii COVID-19.
W związku z tym, zgodną decyzją Rady Fundacji JSW oraz Fundatora – Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA, zdecydowano się przeznaczyć 2 mln złotych na zakup sprzętu oraz środków higieny i ochrony osobistej dla szpitali i placówek medycznych w regionie.
Fundacja JSW postanowiła także wesprzeć prowadzoną przez Caritas Polska akcję #WdzięczniMedykom. Przekazaliśmy na ten cel niemal 1 milion złotych. Środki w całości zostały przeznaczone na zakup 30 respiratorów, które trafiły do 12 szpitali i placówek medycznych w: Jastrzębiu-Zdroju, Raciborzu, Knurowie, Mikołowie, Pszczynie, Żorach, Wodzisławiu Śląskim, Tychach, Orzeszu, Cieszynie, Rybniku i Będzinie. Sprzęt renomowanej brytyjskiej firmy był sukcesywnie przekazywany poszczególnym placówkom w okresie od maja do lipca 2020 r.
Naszym kolejnym działaniem była akcja oddawania osocza przez osoby, które przechorowały COVID-19. Ten cenny płyn zawiera przeciwciała, które są stosowane w leczeniu osób zarażonych koronawirusem. Jak można się domyślać – górnicy nas nie zawiedli. Zebrane w ten sposób krew i osocze nie tylko bezpośrednio pomogą osobom, które ich potrzebują, ale zostaną też wykorzystane do celów naukowych. Lubelska firma biotechnologiczna Biomed opracowuje właśnie pierwszy polski lek na COVID-19. Ze 150 litrów krwi, które zebrano do produkcji leku, ponad 100 litrów pochodzi od górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Szpitale, które otrzymały pomoc:
- Szpital Rejonowy w Raciborzu
- Szpital Wojewódzki w Tychach
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju
- Szpital Miejski w Wodzisławiu Śląskim
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 – Centrum Urazowe w Sosnowcu
- Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej
- Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie
- Szpital Miejski w Zabrzu
- Centrum Przedsiębiorczości CP sp. z o.o. z siedzibą w Woli – Szpital Powiatowy w Pszczynie
- Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II – Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 6 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach