– To schorzenia, które prowadzą do niedołęstwa i niesamodzielności starczej. Ich wczesne wykrycie może znacząco opóźnić procesy degeneracyjne. Dlatego nasze testy stanowią kluczowy element profilaktyki zdrowego starzenia się. Są one adresowane do osób powyżej 60 roku życia, u których najczęściej dochodzi do pogorszenia funkcji poznawczych, a seniorzy zazwyczaj nie dostrzegają u siebie żadnych objawów choroby – powiedziała Marta Kozłowska ze Stowarzyszenia EBI Associatoin.
Innowacyjny projekt sfinansowany został przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. To jedyny program medyczny w Polsce, w którym do zdalnego badania pacjentów wykorzystano narzędzie TICS, które nazywane jest też testem senioralnymi. Za jego przygotowanie odpowiadał zespół specjalistów pod kierunkiem naukowym dr Jarosława Derejczyka.
– Badania telefoniczne mają dla starszych osób wiele zalet. Nie muszą do nas docierać osobiście, co jest dla nich dużym ułatwieniem. Możemy je prowadzić w domu seniora, a więc w jego naturalnym otoczeniu, w którym czuje się swobodnie – podkreśliła Marta Kozłowska.
Ze środków Fundacji JSW realizowany jest obecnie pilotażowy program badań. Objętych nim zostało 40 seniorów z województwa śląskiego, którzy z tego tytułu nie ponoszą żadnych kosztów.
– To kolejny projekt poświęcony osobom w starszym wieku, który prowadzimy dzięki wsparciu Fundacji JSW. W ubiegłym roku otrzymaliśmy 10 zestawów komputerowych. Prowadzimy na nich zajęcia informatyczne dla seniorów, których celem jest zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu osób starszych – podkreślił Marian Jarosz, prezes Stowarzyszenia EBI Association