Wydarzenie

Facebook Ikona szukania

Świętujmy razem 40. rocznicę Porozumienia Jastrzębskiego!

1980 rok zapisał się złotymi zgłoskami w historii Polski. 40. rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego jest doskonałym pretekstem, by przypomnieć sobie, jak wyglądał wtedy świat.

Po tamtej stronie “żelaznej kurtyny” emocje wzbudzały zdjęcia wysyłane przez sondę Voyager 1, która zbliżyła się do Saturna oraz losy bohaterów kolejnej części sagi “Gwiezdne wojny”. Swoją debiutancką płytę wydał zespół U2, a nieliczni jeszcze użytkownicy komputerów mogli przeżywać wirtualne przygody, wcielając się w rolę Pac-Mana.

Życie w kraju nad Wisłą nie było jednak tak kolorowe.

Po pracy trwającej 6 lub 7 dni w tygodniu, trudno było myśleć o jakichkolwiek rozrywkach. Chociaż kwoty na paskach wypłat powoli rosły, to Polacy za swoje pieniądze mogli kupić coraz mniej. Marzenia Polaków bywały bardzo przyziemne. Na ich szczycie często znajdowała się kawalerka w bloku z wielkiej płyty czy równie ciasny FIAT 126p.

Chociaż w 1980 roku mieliśmy mocno pod górkę, nasi rodacy wielokrotnie zadziwiali świat. Tak było wówczas, gdy Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi ludzie na świecie weszli zimą na Mount Everest. Także wtedy, gdy Jacek Wszoła ustanawiał rekord świata w skoku wzwyż, a Władysław Kozakiewicz dwukrotnie poprawiał najlepszy wynik  na świecie w skoku o tyczce. Do historii przeszedł szczególnie triumf w Moskwie, zwieńczony słynnym gestem, który stał się symbolem buntu. Polski niepokorny charakter, który nie pozwala godzić się na niesprawiedliwość, uwidocznił się również podczas strajków w stoczniach i w kopalniach.


Tamten świat dawno przeminął. Niektórzy znają go jedynie z lekcji historii lub opowiadań rodziców i dziadków. Ale są też tacy, którzy wciąż przechowują w pamięci konkretne obrazy albo nawet są w posiadaniu zdjęć czy archiwalnych gazet. Jeśli dysponujesz pamiątkami z tamtego okresu, przyłącz się do akcji, której celem jest przybliżenie pokoleniom znaczenia Porozumienia Jastrzębskiego. Przygotowanie specjalnej kapsuły czasu, w której umieścimy dostarczone przez Mieszkańców pamiątki, jest jednym z punktów na liście imprez towarzyszących obchodom 40. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.

11 listopada - Święto Niepodległości i szeroko rozumianej wolności, to idealna okazja, by pamiętać o 40 rocznicy Porozumienia Jastrzębskiego, którą obchodzimy w tym roku. Tego dnia o 11.00 w kościele pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju odbędzie się msza św. za Ojczyznę, a o 16.00 widowisko teatralno-muzyczne „Heroizm Witolda Pileckiego".

Szczegóły wkrótce!

Inne aktualności

Komunikat dotyczący naborów wniosków

Od 1 lipca 2024 roku do odwołania Fundacja JSW wstrzymała przyjmowanie nowych wniosków dotyczących aplikowania o darowiznę ze środków Fundacji JSW.

„Rozwalić system”

W jastrzębskim „Carbonarium” odbyła się prezentacja filmu dokumentalnego pod tytułem „Rozwalić system”. Przedstawia historię podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. 44 lata temu górnicy dawnej kopalni Manifest Lipcowy – dzisiejszej Zofiówki - swoją determinacją zrobili…

Rowery dla uczniów klas mistrzostwa sportowego

Fundacja JSW dofinansowała zakup 10 rowerów sportowych do uprawiania kolarstwa uczniów klas mistrzostwa sportowego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Pawłowicach.

MATEMATYKA – fundament w wielu dziedzinach

W dzisiejszym społeczeństwie matematyka odgrywa coraz większą rolę. Stanowi fundament w wielu dziedzinach, takich jak technologia, inżynieria i finanse. Dzięki wsparciu Fundacji JSW, w jednej ze szkół udało się zrealizować nowatorski projekt.

PSIA SŁUŻBA – to wyzwanie i zaszczyt

ma trzy miesiące i już rozpoczęła intensywny trening przygotowujący do służby w elitarnej specjalistycznej grupie poszukiwawczo-ratowniczej PSP Jastrzębie-Zdrój. Wabi się Amper i jest suczką, owczarkiem belgijskim. Jej trenerem i opiekunem jest strażak ochotnik, Kamil…

Sztuczna Inteligencja pomaga kształcić przyszłych górników

Znajomość technicznego języka obcego to jedna z podstawowych kompetencji zawodowych przyszłych górników. Uczniowie z Pawłowic, lingwistyczne umiejętności rozwijają teraz w nowoczesnej pracowni językowej, którą wspiera sztuczna inteligencja.

Więcej aktualności