Wydarzenie

Facebook Ikona szukania

Sprzęt dla SP ZOZ "Repty" - Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji w Tarnowskich Górach

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Repty", czyli Górnośląskie Centrum Rehabilitacji w Tarnowskich Górach jest unikalnym w skali kraju specjalistycznym szpitalem rehabilitacyjnym, realizującym poszpitalną rehabilitację leczniczą w schorzeniach kardiologicznych, neurologicznych i urazowo-ortopedycznych. 

Pacjentami szpitala są w większości osoby starsze, z chorobami przewlekłymi, po urazach narządu ruchu, amputacjach, schorzeniach zwyrodnieniowych i zapalanych narządu ruchu, czy po leczeniu chirurgicznym. Jak wszyscy wiemy, długi pobyt w szpitalu nigdy nie był czymś przyjemnym, a obecnie ze względu na obostrzenia sanitarne pacjenci są zupełnie odizolowani od swoich bliskich i świata zewnętrznego, wielu pacjentów ze względu na wiek lub stan zdrowia nie potrafi obsłużyć telefonu komórkowego. Ich poziom stresu związanego z pobytem w szpitalu jest zwielokrotniony także przez obawę o zakażenie wirusem COVID-19, tym bardziej, że stanowią oni w większości grupę wysokiego ryzyka. Personel szpitala zauważył, że pacjenci mają problemy ze snem, odczuwają stany lękowe, a nawet depresyjne. Niestety psychika człowieka ma bardzo duży wpływ także na postępy leczenia, w przypadku rehabilitacji nastawienie pacjenta ma kluczowe znaczenie. Nie jest to dla Centrum Rehabilitacji łatwy czas. 

W związku z tym postanowiono zgłosić się o pomoc do Fundacji JSW, aby w choć niewielkim stopniu ułatwić 107. pacjentom Oddziału Ruchu pobyt w szpitalu. Dzięki dotacji zakupiono przede wszystkim dwa nowoczesne, przenośne urządzenia do dezynfekcji powietrza, które w znacznym stopniu ograniczyły możliwość rozprzestrzeniania się wirusów i bakterii na oddziale, co zwiększyło poziom bezpieczeństwa pacjentów i pomogło zmniejszyć ich strach przed zachorowaniem na COVID-19. Urządzenia te niszczą do 99,9% cząsteczek koronawirusa w powietrzu. Zredukowanie zagrożenia ewentualnego rozprzestrzeniania się wirusa pozwoliło również zwiększyć liczbę przyjmowanych na oddział pacjentów. 

Poza tym, postawiono sobie za cel stworzenie możliwie jak najbardziej domowych i komfortowych warunków pobytu. Zakupiono nowe kołdry, poduszki i koce, wózek medyczny, wózki oddziałowe, a także nowoczesny sprzęt do rehabilitacji, taki jak rolery, dyski korekcyjne, piłki do ćwiczeń, czy elastyczne taśmy rehabilitacyjne. Nowe wyposażenie wprowadzi element nowości do codziennej pracy pacjentów, a także pozwoli osiągać efekty rehabilitacji znacznie szybciej. 

Inne aktualności

Komunikat dotyczący naborów wniosków

Od 1 lipca 2024 roku do odwołania Fundacja JSW wstrzymała przyjmowanie nowych wniosków dotyczących aplikowania o darowiznę ze środków Fundacji JSW.

„Rozwalić system”

W jastrzębskim „Carbonarium” odbyła się prezentacja filmu dokumentalnego pod tytułem „Rozwalić system”. Przedstawia historię podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. 44 lata temu górnicy dawnej kopalni Manifest Lipcowy – dzisiejszej Zofiówki - swoją determinacją zrobili…

Rowery dla uczniów klas mistrzostwa sportowego

Fundacja JSW dofinansowała zakup 10 rowerów sportowych do uprawiania kolarstwa uczniów klas mistrzostwa sportowego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Pawłowicach.

MATEMATYKA – fundament w wielu dziedzinach

W dzisiejszym społeczeństwie matematyka odgrywa coraz większą rolę. Stanowi fundament w wielu dziedzinach, takich jak technologia, inżynieria i finanse. Dzięki wsparciu Fundacji JSW, w jednej ze szkół udało się zrealizować nowatorski projekt.

PSIA SŁUŻBA – to wyzwanie i zaszczyt

ma trzy miesiące i już rozpoczęła intensywny trening przygotowujący do służby w elitarnej specjalistycznej grupie poszukiwawczo-ratowniczej PSP Jastrzębie-Zdrój. Wabi się Amper i jest suczką, owczarkiem belgijskim. Jej trenerem i opiekunem jest strażak ochotnik, Kamil…

Sztuczna Inteligencja pomaga kształcić przyszłych górników

Znajomość technicznego języka obcego to jedna z podstawowych kompetencji zawodowych przyszłych górników. Uczniowie z Pawłowic, lingwistyczne umiejętności rozwijają teraz w nowoczesnej pracowni językowej, którą wspiera sztuczna inteligencja.

Więcej aktualności