Budowa organów kościelnych w Parafii Niepokalanego Serca NMP w Jastrzębiu-Zdroju
Historia organów kościelnych w rzymskokatolickiej parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Jastrzębiu-Zdroju jest dość nietypowa i nie do końca znana. Po II wojnie światowej ówcześni parafianie dołożyli wszelkich starań by w ich nowo powstałym kościele parafialnym znalazły się organy. Budowano je z elementów, które akurat udało się zorganizować. W 1949 roku złożono pierwsze organy najprawdopodobniej w oparciu o części z nieznanego instrumentu - pierwsza teoria głosi, że przywiezionego przez któregoś z parafian z ziem zachodnich. Inne źródla donoszą, że instrument pochodził z warsztatu rybnickiej firmy produkującej organy - tego już najprawdopodobniej nigdy się nie dowiemy. Z kolei w 1988 roku dokonano rozbudowy i dokończono prace przy organach.
Niestety instrument nie mógł już służyć parafii, był w bardzo złym stanie, reagował na zmiany pogody, z uwagi na swoją pierwotną konstrukcję był niekompletny - brakowało kilku dźwięków, głosy były pozamieniane i brzmiały niepoprawnie. Parafianie zbierali na nowe organy już od dawna, jednak aby przyspieszyć zakup zwrócono się do nas o wsparcie finansowe przy zakupie i montażu nowych organów, które miały stanowić dla 3 tysięcy parafian inspirację do realizowania przedsięwzięć o charakterze koncertowym, ale także do brania czynnego udziału w parafialnych grupach takich jak chór, Wspólnota Dzieci Maryja czy Oaza młodzieżowa.
W tej chwili parafianie mogą już słuchać czystych tonów nowych organów, które stały się również prawdziwą ozdobą i dumą parafii.
Zachęcamy do obejrzenia materiału TVP 3 Katowice : https://katowice.tvp.pl/52292901/sila-parafii-w-kosciele-niepokalanego-serca-nmp-w-jastrzebiuzdroju-stanely-nowe-organy