40 lat temu górnicy z jastrzębskich kopalń sięgnęli po to, co niemożliwe. Wolność i sprawiedliwość to były idee wielkich narodowych powstań, przeznaczone dla bohaterów spoglądających na górników z podręczników historii.
Do jastrzębskich kopalń przyjechali z całej Polski. Przybyli z nadzieją na lepszą przyszłość i nigdy tej nadziei nie pozwolili sobie odebrać. To ona popchnęła ich do pierwszych strajków w 1978 roku. To dzięki niej w Porozumieniu Jastrzębskim zagwarantowano lepszy byt dla wszystkich, nie tylko górniczych rodzin. Tak jak wolność, której idea narodziła się na gruncie socjalnych postulatów.
Wtedy jastrzębscy górnicy rozpoczęli trwający prawie dekadę marsz ku wolnej Ojczyźnie.
U podstaw górniczych sukcesów zawsze jest poczucie wspólnoty. Kopalnie tworzą ludzie, których łączy nie tylko praca, ale wspólne wartości i idee. Przynależność do górniczej rodziny zobowiązuje, przede wszystkim do kultywowania pamięci o dokonaniach poprzednich pokoleń. Jesteśmy wspólnotą, która nawet w dobie pandemii, przypominać będzie całej Polsce o tym, że także w jastrzębskich kopalniach rodziła się Niepodległa Ojczyzna. Jesteśmy to winni wszystkim górnikom, których nazwiska, czas zatarł już na kartach historii Polski.
Święto Niepodległości to dzień, w którym oddajemy hołd narodowym bohaterom. Do tego grona należą tez górnicy jastrzębskich kopalń, którzy 40 lat temu mieli odwagę upomnieć się o godność i wolność dla nas wszystkich.